کرم کلوبتازول Clobetasol ضد التهاب پوست

اگر از بیماریهای شدید پوستی رنج می برید و پزشک شما کرم کلوبتازول را برایتان تجویز کرده است پیشنهاد می شود این مطلب از سایت آسان طب را با دقت بخوانید. ما در این مطلب مشخصات دارویی کرم کلوبتازول و تاثیرات پماد کلوبتازول و همچنین عوارض جانبی این دارو را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم.

 

مشخصات دارویی کرم کلوبتازول

کرم کلوبتازول
کرم کلوبتازول (Clobetasol) با نام های تجاری  Dermovate در بازار و داروخانه ها قابل خرید است. کرم کلوبتازول از دسته دارویی کورتیکوستروئید می باشد .  میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو کم است و  میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیز کم می باشد. برای استفاده از کرم کلوبتازول  احتیاج به نسخه پزشک است. بهتر است بدانید که این دارو قابل استفاده برای عموم نمی باشد. این دارو برای درمان بیماری های شدید پوستی مانند سرطان پوست، بیماری پاپولی پوست، اگزما و پسوریازیس، به کار می رود. از این دارو زمانی باید استفاده شود که این  بیماری ها با دیگر داروهای کورتیکوستروئیدی قابل درمان نباشند. ضمنا درمان بیماوی پسوریازیس با این دارو، باید با احتیاط و دقت خاص صورت گیرد. این دارو به شکل های کرم، پماد، ژل فرق سر قابل دسترسی است. بهترین زمان مصرف دارو  ۱ تا ۲ بار در روز  است اگر دارو برای درمان عفونت صورت، استفاده می شود، نباید بیشتر از ۵ روز طول بکشد. اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  در هفته نباید بیش از ۵۰ گرم از دارو، استفاده شود.

 

چگونگی تأثیر کرم کلوبتازول

برخی اثرات این دارو ظرف ۱۲ ساعت پس از شروع درمان با دارو ظاهر می شوند. اما اثرات کامل و مفید آن ممکن است بعد از ۴۸ ساعت پس از مصرف ارز ظاهر می شوند. ضمنا این اثرات بیشتر از ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن باقی می مانند. پس از شروع استفاده از کرم کلوبتازول شاهد کاهش التهابات پوستی هستید پس از مدت زمان کوتاهی خارش بیماری را از بین می برد.  این دارو باید در یک محفظه سر بسته، در جای خشک و خنک و در دمای پایین تر از 30 درجه و  دور از دسترسی کودکان نگهداری شود . مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید، زیرا قطع نابهنگام مصرف دارو ممکن است موجب عود مجدد علائم بیماری گردد.

 

عوارض جانبی مصرف کرم کلوبتازول

کرم کلوبتازول

از عوارض معمول مصرف پماد کلوبتازول می توان به نازک شدن پوست، موجب تغییر اخلاق، بالا رفتن فشار خون و افزایش وزن گردد. نکات احتیاطی هنگام مصرف دارو : اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا هستید، قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید: * اگر دچار بیماری آبله مرغان می باشید. * اگر به بیماری آکنه دچار هستید. * اگر داروهای دیگری مصرف می کنید. مصرف دارو برای زنان حامله چون مفید بودن مصرف این دارو برای دوران حاملگی ثابت نشده است لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. مصرف دارو برای زنان شیرده  چون دارو در شیر مادر ترشح می شود ممکن است روی بچه تأثیر بگذارد لذا اینگونه زنان بهتر است با پزشک مشورت نمایند. مصرف دارو برای بچه ها و اطفال مصرف این دارو برای بچه های زیر ۱ سال جاز نیست. ضمنا بچه های بزرگتر نیز باید بطور کوتاه مدت از دارو استفاده کرده و با دقت  صورت بگیرد. زیرا ممکن است موجب کندی رشد آنها شود. مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال  اشکالی ندارد. مصرف در افراد بالای ۶۰ سال  این دارو نباید بیشتر از ۴ هفته مورد استفاده قرار گیرد
اگر بیماری ظرف ۲ تا ۴ هفته بعد از شروع درمان بهبود نیافت باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا