دارو هپارین Heparin ضد انعقاد خون

موضوع این مطلب از سایت آسان طب آشنایی بیشتر با دارو هپارین می باشد. دارو هپارین یک داروی ضد انعقاد خون است که داروی پرکاربردی نیز به حساب می آید. هپارین یک مولکول زیستی طبیعی است که با پیشرفت علم نوع مصنوعی آن نیز ساخته شده است. علاوه بر خاصیت ضد انعقادی خون از دارو هپارین در در جلوگیری و درمان ترومبوز وردهای عمقی و ترومبوآمبولی ریوی نیز استفاده می شود. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که اگر قصد استفاده از دارو هپارین را دارید با ما در ادامه ی مطب همراه باشید.

 

مشخصات دارو هپارین

دارو هپارین
دارو هپارین (Heparin) با نام های اختصاری و تجارتی Multiparin, Monoparin, Calciparine در بازار و در دسترس مصرف کنندگان قرار دارد. دارو هپارین در طبقه بندی دارویی به صورت کلی یک درمان لختگی خون به شمار می آید. بهتر است بدانید که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو بسیار زیاد است و همچنین میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم می باشد. اگر قصد استفاده از دارو هپارین را داشته باشید باید خاطرنشان کرد که بدون نسخه پزشک نمی توان آن را تهیه کرد و در صورت تشخیص پزشک استفاده از این دارو برای عموم بلامانع است.

این دارو برای جلوگیری از لختگی خون و همچنین پراکنده نمودن خون های لخته شده فاز بدن، بکار می رود. بعلت اینکه دارو سریع عمل می کند، در حالت های اورژانسی بسیار مفید می باشد. بطور مثال اگر قبلا لختگی خون به شش ها یا مغز رسیده باشد، برای جلوگیری از لختگی مجدد خون دارو نقش مهمی دارد. همچنین در هنگام جراحی قلب و یا دیالیز کلیه ها، نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ضمنا در درمان آنژین های ناپایدار، مؤثر است. دارو هپارین فقط به شکل آمپول در بازار موجود است. بهتر است بدانید که بهترین زمان مصرف دارو هر ۸ تا ۱۲ ساعت یک بار است و اندازه دوز مجاز مصرفی دارو بستگی به نوع بیماری، جلوگیری یا درمان بیماری دارد.

 

چگونگی تأثیر دارو هپارین

دارو هپارین

اثرات این دارو ظرف ۱۵ دقیقه پس از شروع درمان با دارو ظاهر می شوند. ضمنا این اثرات مدت ۴ تا ۱۲ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن دوام خواهند داشت. اثرات نوع LMWH این دارو، مدت ۲۴ ساعت پس از قطع درمان در بدن باقی می مانند. جالب است بدانید که تمایل پیوند هپارین به پروتئین بسیار زیاد است و متابولیسم دارو هپارین کبدی می باشد. در صورت تزریق این دارو به شکل مستقیم وریدی بلافاصله اثرات آن ظاهر می شود و در صورت تزریق زیرجلدی این زمان طولانی تر می باشد. این دارو باید در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان نگهداری شود. مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. زیرا قطع ناگهانی مصرف دارو، ممکن است به لختگی خون منجر گردد.

 

عوارض جانبی مصرف دارو هپارین

دارو هپارین

خونریزی، معمول ترین عارضه جانبی مصرف این دارو می باشد و اثرات دیگری به عنوان عوارض ناشی از دارو هپارین گفته نشده است. البته برخی بدن ها عکس العمل های متفاوتی به داروها نشان می دهند. شایان ذکر است که اگر به دردها و امراض زیر مبتلا می باشید حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان بگذارید. اگر به دردهای مزمن کبدی و کلیوی دچار هستید و یا میزان فشار خونتان بسیار بالاست. اگر خیلی سریع دچار خونریزی می شوید و یا به هر نوع حساسیتی مبتلا می باشید. اگر زخم معده دارید و یا داروهای دیگری را مصرف می کنید.

 

موارد احتیاطی در خصوص مصرف دارو هپارین

دارو هپارین

شایان ذکر است که زنان باردار باید هنگام مصرف این دارو دفت و احتیاط زیادی بکار برند.چون دارو بخصوص در زمان نزدیکی وضع حمل،ممکن است موجب خونریزی مادر شود. در این مورد بهترین عمل مشورت با پزشک می باشد تا با توجه به خصوصیات فردی و آزمایشهای شما دستوری را تجویز کند. مصرف دارو برای زنان شیرده خطری در بر ندارد و می توانند بدون نگرانی از این دارو استفاده کنند. مصرف دارو برای بچه ها و اطفال مطابق سن و وزن آنها، با کاهش دوز مجاز مصرفی دارو ضرورت دارد. افراد بالای 60 سال می توانند به راحتی از این دارو استفاده کنند فقط رانندگان و افرادی که کارهای مخاطره آمیز انجام می دهند، باید هنگام مصرف این دارو مواظب باشند که دچار زخم و جراحت نشوند، زیرا ممکن است کوفتگی و خونریزی شدید حادث شود.

نکته: استفاده طولانی مدت از دارو، استخوان درد و ریزش مو را به دنبال خواهد.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا