مهارت مقابله با مشکلات را بیاموزید

مقابله با مشکلات شامل مسائلی است که ذهن و روح آدمی را درگیر خود میکند . شما می توانید از طریق حرف زدن با خود به شیوه ای که کنترل شما را بر اوضاع افزایش دهد ، خودتان را برای مبارزه با مشکلات آماده کنید . شیوه ای که انتخاب می کنید باید طوری باشد که کنترل شما را بر اوضاع افزایش دهد . چگونگی مقابله با مشکل را با استفاده از مهارت های مقابله ای خودتان طرح ریزی کنید ، یعنی فکر کنید که چگونه باید مقابله کنید و حتی اگر تنش زا باشد چه چیزی باید از این تجربه بیاموزید . برای استفاده از سیستم های حمایتی خود روشهای موثری را انتخاب کنید .

فهرست مهارتی مقابله با مشکلات

از بزرگ جلوه دادن مسایل و ناراحتی ها قبل از رخداد مشکلات بپرهیزید . تهیه فهرستی از جملات تقویت کننده برای مقابله با مشکلات می تواند به شما کمک کند ، مانند :

*نشستن و نگران شدن هیچ کمکی نخواهد کرد.

*خودم را ناراحت نخواهم کرد.

*با استفاده از مهارت های مسئله گشایی خودم نقشه ای را تهیه می کنم .

*تجربه خوبی برای من خواهد بود .

*احساس اضطراب می کنم ، اما در این شرایط طبیعی است .

*در حالی که راهبرد خود را طرح ریزی می کنم ، می توانم از مهارتهای آرام سازی نیز استفاده کنم .

مهارت ذهنی مقابله با مشکلات

شما همچنین می توانید در ذهن خود نتیجه خوشایند مقابله با مشکلات را تجسم کنید و بدین ترتیب خود را برای مقابله با مشکل آماده کنید . هنگام استفاده از مهارتهای مسئله گشایی برای مقابله با موارد تنش زا تصور کنید که بر مقابله با مشکلات غالب آمده اید . اگر هنگام مرور ذهنی این مشکل احساس اضطراب یا خشم کردید ، از مهارت های خود ارام سازی برای آرام کردن خودتان استفاده کنید .

مهارت مواجهه شدن با مشکلات

وقتی مشکلی پیش می اید ، آن قدر خود را از نظر روانی تقویت کنید تا احساس کنید که از عملکرد خود راضی خواهید شد . به خود بگویید که شما یک مقابله گر (مبارزه جو) هستید و می دانید که چگونه از مهارت های مقابله ای خود استفاده کنید . یاد بگیرید به شیوه زیر با خود در مورد مشکلات حرف بزنید :

+ من یک مقابله گر هستم و می دانم که می توانم از عهده این موقعیت برآیم .

+ این موقعیت دشواری است ، اما من مقاومت می کنم .

+ کم کم نگران می شوم ، ولی الان وقت آرامش است .

+ بر اساس نقشه خود عمل می کنم . نمی گذارم افکار منفی حواسم را پرت کند .

+ باید آرام باشم ، و بر آنچه که باید انجام بدهم تمرکز داشته باشم .

+ نمی گذارم اضطراب و خشم بر من مسلط شود .

+ اگر طوری عمل کنم که انگار بر همه چیز کنترل دارم ، راه حل مشکل را پیدا می کنم .

با استفاده از خلاقیتتان ، فکر کنید که چه مطالبی را می توانید در هنگام مواجه شدن با مشکلات به خودتان بگویید . مقابله با مشکلات یکی از مهارت های زندگی است که در آرامش انسان نقش بسیاری دارد . گاهی در وضعیتهای مشکل شوخی کردن مفید است . به خودتان سخت نگیرید و از مشکلات به عنوان فرصتهایی برای ازمایش کردن مهارت ها مقابله ای خود ، استفاده کنید . اشتباهات خود را بپذیرید و کمال گرا نباشید .

برای مقابله با مشکلات درباره چیزهایی که آموخته اید تامل کنید .

هنگامی که مشکلات را از سر راه برداشته اید برای مدتی درباره آنچه که از ان آموخته اید ، تامل کنید . به گزارش اسان طب بهتر است به اشتباهات خود پی ببرید و از خودتان بپرسید که چطور می توانید از اشتباهات خود کمال استفاده را ببرید . ولی زیاد خرده گیری نکنید . ما باید خود را به عنوان موجودی جایزالخطا که پیوسته در حال یادگیری چیزهای جدید است ، بپذیریم . با این حال باید به نکات مثبت و خوب خودمان نیز توجه کنیم . برای مدتی تجسم کنید که با مشکلات مقابله کرده اید و بر آن غالب شده اید . افراد اغلب به طور اشتباه بر جنبه های منقی عملکردشان توجه می کنند ، بدون اینکه امتیازی به موفقیت های خود بدهند . اما با ارج نهادن به کارهای درست و نیز با تصحیح خطاهای خود می توانیم تجربیاتمان را شکل دهیم .

مقابله با مشکلات

در این قسمت اطلاعاتی را درباره مهارت مقابله با مشکلات تقدیمتان کردیم. مهم نیست که در زندگی ما مشکلات رخ دهد. مهم اینست که در مقابل هر مشکل با توکل به خدا و صبر تلاش کنیم و مشکل را حل کنیم.

پیروزی در یک مشکل به معنی تلاش کردن ماست و مهم نیست که حتما برنده شویم.

منبع :

asanteb

‫2/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35