افزایش عزت نفس در کودکان و فرزندان

عزت نفس در کودکان را چگونگی فکر و احساس ما در مورد خودمان معنا کرده اند . هر قدر کودکان و بزرگسالان خود را بیشتر دوست داشته باشند ، عزت نفس بالاتری دارند . کودکانی که عزت نفس بالایی دارند ، در مورد خودشان این گونه فکر می کنند :

1- من فرد مطرحی هستم .

2- اطرافیانم دوستم دارند .

3- من قادرم وظایفم را انجام دهم.

4- من خودم را دوست دارم.

افزایش عزت نفس در کودکان
افزایش عزت نفس در کودکان

فواید عزت نفس در کودکان

عزت نفس در کودکان ، به کودکان کمک می کند که پیشرفت کنند . افرادی که عزت نفس پایینی دارند ، اغلب خودخوری کرده و از این لحاظ فردی شکننده هستند. هنگامی که عزت نفس بچه ها بالا باشد می توانند :

1- در رابطه با آنچه هستند ، احساس خوبی داشته باشند .

2- به دنبال چالش ها و ارضاء کنجکاویهای خود بروند .

3- به دنبال کارهای مناسب بروند .

4- انتخابهای صحیح بیشتری را پیگیری نمایند .

5- عزت نفس بالا به کودکان و نوجوانان کمک می کند تا در شرایط سخت درجا نزنند .

والدین می توانند عزت نفس بچه ها را بازسازی کنند . به کودکان و نوجوانان می توان کمک کرد تا در مورد چیزهایی که باعث سربلندی آنها می شود ، فکر کنند . چیزهای دیگری که می توان در مورد آنها فکر کرد و آنها را رشد داد، همچنین می توان به مواردی دیگر برای فکر کردن اشاره کرد :

1- در مورد مهارتها و استعداهای ویژه ای که دارند .

2- زمانی که به دیگران کمک نموده اند .

3- در مورد ارزش والای خود .

4- افزایش حس بذله گویی و شوخ طبعی

5- افتخار به توانمندیهای خود .

افزایش عزت نفس در کودکان
افزایش عزت نفس در کودکان

افزایش عزت نفس در کودکان

برای افزایش عزت نفس در کودکان و نوجوانان ، محاسن آنها را به صورت درشت نوشته و در جایی که قابل دیدن است قرار دهید . هنگامی که احساس شکست کردند به آنها بفهمانید که همه چیز با تلاش درست می شود . به عنوان یک والد کمک کنید تا کودکان در جستجو و تعیین اهدافی باشند که به طرق موثری عزت نفس آنها را افزایش می دهد .

اهدافی که برای نوجوانان سریع قابل دستیابی هستند عبارتند از :

1- پیدا کردن وضعیت درسی بهتر

2- پیدا کردن دوستان جدید

3- ثبت نام کردن در باشگاه ها و کلاسهای فوق برنامه

4- تلاش کردن برای مهارت آموزی در ورزش خاص

اهداف دیگری هم هستند که دیرتر به دست می آیند مانند پایان تحصیلات ، پیدا کردن شغل و …. نکته مهم این است مه اهداف کوتاه مدت که سریع به دست میآیند را از اهدافی که دیر به دست می آیند تفکیک کنید .

علاوه بر موارد مذکور به اخطارهای زیر نیز توجه کنید :

1- به کودکان یاد دهید که برای خیلی کم یا خیلی زیاد تلاش نکنند .

2- به آنها یاد بدهید که دیدگاه های محکمی در روابط و فعالیت های خود به دست آورند .

3- پذیرای دیدگاه های ضعیف تر باشند .

4- پذیرای خود باشند . نگران این نباشید که بهتر یاد بدتر بوده و یا حتی شخص دیگری باشند . به آنها یاد دهید که هیچ کس کامل نیست .

کودکان و نوجوانان باید یاد بگیرند که دیگران دوستشان بدارند اما نه اینکه آن را به هر قیمتی به دست آورند . آنها باید بدانند ارزشی ندارد که کارهایی انجام دهند که به خود و دیگران صدمه بزند . کارهایی از قبیل : استفاده از مواد مخدر و نوشیدن الکل ، ارتباطات جنسی غیر مشروع ، پیوستن به گروه های مخرب.

اعمال مورد نظر به فرد و عزت نفس وی صدمه می زند . دوستان خوبی برای فرزندانتان انتخاب کنید که آنها را بپذیرند . به بچه ها بفهمانید که از آنچه هستند راضی هستید . ارتقاء عزت نفس در کودکان باعث می گردد که به خود و دیگران احترام بگذارند .

بنابراین کلمات مناسبی را در ارتباطات خود به کار گیرید و آنچه را که به زبان می آورید عملا انجام دهید زیرا الگوی فرزندانتان شما هستید . به گزارش اسان طب بچه ها را تشویق کنید که خود را دست کم نگیرند . بچه ها را با احترامی که به آنها می گذارید هدایت کنید . با این کار احترام بچه ها را هم به دست می آورید

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی

پس در اینجا درباره راههای افزایش عزت نفس در کودکان و فواید عزت نفس کودکان اطلاعاتی را کسب کردیم. شما باید از بچگی به کودکان اعتماد به نفس و عزت نفس را بیاموزید تا گوشه نشین نشوند و بتوانند گلیم خود را از اب بکشند.

فقط مراقب باشید انها عزت نفس را با غرور و تکبر اشتباه نگیرند که این موضوع اول از همه به خود انها اسیب می رساند.

 

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا