برق زدگی نخود و ویژگیها

نشانه های برق زدگی نخود روی کلیه اندامهای هوائی اعم از ساقه ، شاخه ، برگ و غلاف به وجود می اید . در روی ساقه و شاخه ها ابتدا در محل ظهور لکه های بیماری برق زدگی نخود  رنگ سبز ساقه یا شاخه شفاف تر شده و بعدا کمی تیره می گردد . کم کم که قارچ رشد و نمو می کند و پیشرفت ان در نسج گیاه زیاد تر می شود ، قطر لکه افزایش یافته و قسمتهای وسط لکه رنگش روشنتر و متمایل به قهوه ای می گردد . اما رنگ نوار حاشیه یعنی حد فاصل بین نسوج فاسد و سالم همچنان تیره باقی می ماند . این نشانه ها مربوط است به حالتی که بیماری برق زدگی نخود  دیر به مزرعه حمله کرده باشد ویا اینکه لکه روی ساقه قطور و خشبی ظاهر شود . سرعت پیشرفت و فعالیت قارچ عامل بیماری در گیاه و بالنتیجه قطر لکه ها فرق میکند .

اطلاعات دیگر درباره برق زدگی نخود

چنانچه در مراحل اولیه یعنی موقعی که گیاه میزبان فوق العاده حساس است بیماری برق زدگی نخود حمله نماید و اکثرا هم همینطور است . اندازه لکه به سرعت زیاد شده به طوریکه لکه تا 2-3 سانتیمتر طول ساقه را اشغال می کند . در این صورت لکه برنگ قهوه ای خاکی است و در متن آن نقاط ریز کوچکی دیده می شود که در واقع همان پیکنیدهای قارچ می باشد .

چند روز بعد از آنکه لکه اطراف شاخه را اشغال نمود ، قسمت های بالایی لکه شروع به پژمرده شدن نموده ، برگها کمی زرد و بالاخره 10-15 روز بعد به کلی خشک می شود و در اثر وزش باد یا عوامل مکانیکی دیگر شاخه ها در محل لکه می شکند . ظهور و پیدایش لکه های روی شاخه اکثرا در محل انشعاب دمبرگ یا شاخه فرعی از ساقه است و به تدریج که لکه بزرگ می شود دمبرگ و بالنتیجه برگچه ها و همچنین شاخه های فرعی می خشکد . با بوته زردی نخود آشنا شوید

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،در مواردی که حمله بیماری برق زدگی نخود شدید باشد سر تا سر شاخه و ساقه در محل انشعاب دمبرگ و شاخه های فرعی لکه ها به فراوانی دیده می شود . بدترین حالت بیماری برق زدگی نخود موقعی است که لکه ها روی ساقه اصلی و نزدیک زمین ظهور نماید ، در این صورت تمام بوته خشک می شود . این حالت بیشتر در مزارع آبی دیده می شود ، زیرا موقع آبیاری ، آب پای ساقه را فراگرفته و موجب انتقال و استقرار اسپورهای قارچ در این قسمت می شود به علاوه رطوبت نیز در این قسمت بیشتر از قسمتهای فوقانی می باشد . در مزرعه معمولا بیماری بسته به شرائط آب و هوائی 20-30 روز بعد از سبز شدن ظاهر می شود .

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35