آغوز اولین واکسن طبیعی نوزادان

آغوز به اولین شیر پستانداران گفته می شود. این شیر زرد رنگ بوده و غلیظ تر از شیرهای بعدی است. این شیر فواید زیادی برای نوزاد دارد و نوعی واکسن برای نوزاد به شمار می آید. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب اطلاعاتی را درباره اهمیت آغوز و فواید آغوز تقدیم تان می کنیم.

آغوز چیست

آغوز چیست ؟

هورمون های استروژن و پروژسترون در مدت سه یا چهار هفته از گذشت بارداری، موجب بزرگ شدن سینه های شما می شوند. با پیشرفت بارداری  مقدار کمی مایع سرم مانند، از نوک سینه ها می چکد. ولی تولید شیر، به طور جدی، تا قبل از به دنیا آمدن نوزاد آغاز نمی شود.

بلافاصله بعد از تولد نوزاد، سینه های شما، مایع زرد رنگ غلیظی تولید می کند که غوز یا کلستروم یا ماک نامیده می شود ( کلستروم چیست ) . این مایع به مقدار کم در سینه شما وجود دارد، که میزان آن در بارداری های بعدی بیشتر نیز می شود. آغوز به مدت هفت روز اول تولد، تولید می شود.

 محتویات آغوز چیست ؟

ترکیب آغوز در مقایسه با شیری که در هفته های آینده تولید می شود تفاوت دارد. آغوز حاوی شیر زیادی نیست و مقدار پروتئین آن زیاد و چربی کمتری نسبت به شیر هفته های آینده دارد. هم چنین حاوی مقدار زیادی ویتامین A که در چربی حل می شود و نیز کاروتینوئید و ویتامین E است که در حدود سه برابر مقداری است که در شیر معمولی وجود دارد. آغوز از پادتن ها و سلول های محافظ از جریان خون شما غنی است. در پروتئین آغوز، ماده ضد میکروبی به نام ایمونوگلوبولین وجود دارد.

کلستروم چیست

تاثیرات آغوز در بدن نوزاد

به گزارش مجله پزشکی آسان طب به دلیل ترکیبات آغوز، باعث می شود که سیستم ایمنی بدن نوزاد کامل شود و او را در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت می کند. ایمونوگلوبولین موجود در اغوز وارد روده نوزاد شده و همراه با سلول های ماکروفاژ و لنفولیست هایی که در آغوز وجود دارد، باعث حفاظت روده های نوزاد می گردد و از رشد میکروب هایی که وارد روده می شود جلوگیری می کند.

ماده سیاه رنگی در روده های نوزاد در هنگام تولد وجود دارد که مکونیوم نامیده می شود. خوردن آغوز بلافاصله بعد از تولد، سبب دفع آن می گردد. هم چنین باعث رشد میکروب های مفید در روده می شود. به همین جهت به آغوز نام «اولین واکسن» را داده اند.

خواص و اهمیت کلستروم یا آغوز چیست یا فواید آغوز

آغوز سرشار از آنتی بادی است که شیرخوار را در برابر ابتلا به عفونت ها محافظت می کند.حاوی گلبول های سفید فراوان است.ملین است و به دفع سریع مکونیوم (مدفوع) و پیشگیری از بروز زردی کمک می کند.حاوی فاکتور رشد است .

به تکامل روده کمک کرده و از ایجاد آلرژی و حساسیت به غذا جلوگیری می کند.سرشار از ویتامین A است . شدت عفونت های احتمالی که جنین به آن مبتلا شده اند را کاهش می دهد.کلستروم ، آنتی بادی، گلبول سفید و پروتئین بیشتری نسبت به شیر رسیده دارد. آغوز به پیشگیری از عفونت های باکتریال که برای نوزادان خطرناک است کمک می کند و در مقابل بسیاری از بیماری هایی که پس از زایمان ، نوزادان با آن مواجه می شوند ایمنی اولیه ایجاد می کند. مختصری اثر ملین دارد که به پاک کردن روده نوزاد از مکونیوم (مدفوع جنین و اوایل دوره نوزادی) کمک می کند. این کار بیلی روبین را از روده دفع کرده و از تشدید زردی در نوزاد جلوگیری می کند.

همچنین اغوز حاوی فاکتور های رشد بسیاری است که به تکامل روده نابالغ شیرخوار بعد از تولد کمک می کند. کلستروم سرشار از ویتامین A است که شدت بیماری های احتمالی نوزادان را کاهش می دهد. لذا خیلی مهم است که شیرخوار حتما آغوز خورده باشد. بسیاری از زنان بعد از تولد نوزاد این شیر را به او نمی دهند. آغوز حتی در برخی موارد می تواند نجات دهنده جان شیرخوار از عفونت های خونریزی دهنده روده باشد.

همچنین در صورتی که مادر زایمان سزارین کرده باشد ، فاصله زایمان تا اولین تغذیه شیرخوار زیاد می شود و در این مدت نوزاد از تغذیه بلافاصله پس از تولد با آغوز یا کلستروم محروم می ماند!! قبل از شروع تغذیه نوزاد با شیر مادر نباید هیچ ماده غذایی یا مایعات دیگری به شیرخوار داده شود. تغذیه با شیر خشک از همان ابتدا و قبل از دریافت آغوز توسط شیرخوار می تواند منجر به ایجاد آلرژی در نوزاد شود.

فواید آغوز چیست

واقعا چرا شیر مادر

با توجه به رشد فزاینده کودک، شیر مادر تمام نیازهای غذایی را تأمین می کند . شیر مادر در مقایسه با شیرهای مصنوعی،شیر مادر بهترین و کامل ترین غذاست که احتمال ایجاد آلرژی توسط آن کمتر است . این شیر حاوی آنتی بادی  های ضد باکتری و ضد ویروسی است . ماده ای در شیر مادر پس از بارداری بوجود می آید که رشد برخی ویروس ها مانند اوریون، آنفلوانزا و آبله را مهار می کند.

همچنین شیر مادر منبع لاکتوفرین است که یک پروتئین متصل به آهن است و تقریباً به طور طبیعی یک سوم آن با آهن اشباع می شود و اثر مهاری بر رشد E. coli در روده دارد PH مدفوع شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، کمتر از PH مدفوع کودکانی است که با شیر گاو تغذیه می شوند . لیپاز نمک های صفراوی شیر مادر ، بعضی میکروب ها را از بین می برد .

مادران باید توجه داشته باشند اگر در دوران شیردهی، تغذیه مناسب و کافی داشته باشند نیازی به رعایت رژیم عذایی خاصی برایکاهش وزن ندارند، چون شیر دادن، خود باعث برگشت رحم به اندازه طبیعی می شود و خیلی زود مادر به وزن قبل از باردار شدن خود بر می گردد .بنابراین زنان باردار باید برای شیر دادن نوزاد خود آماده شود. برخی عوامل مؤثر در شیردهی موفق مادر عبارت اند از:سلامت مادر، فعالیت و استراحت متعادل و مناسب، نداشتن اضطراب و تشویش، تغذیه کافی، درمان زود و به موقع بیماری ها و عفونت های احتمالی

آغوز اولین شیر مادر هست که غلیظ تر است و همچنین رنگش با شیر اصلی فرق دارد.

گاوها و سایر پستانداران هم آغوز دارند. اتفاقا آغوز گاو و گوسفند خوشمزه هست و طعمی شبیه خامه دارد. این آغوز طرفداران زیادی هم دارد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا