درمان بیماری ها با گیاه مریم گلی

گیاه مریم گلی یکی از گیاهان دارویی است که برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید است. از خواص مریم گلی می توان به درمان برفک دهان و درمان اسهال اشاره کرد. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره فواید گیاه مریم گلی اطلاعاتی را تقدیم تان می کنیم.

گیاه مریم گلی
گیاه مریم گلی

گیاه مریم گلی

گیاه مریم گلی ، را اخیراً شیمیایی کرده اند و معلوم شده است که دارای تانن، گلوکوزید، مواد صابونی، قند، گلوتامین، آسپاراژین و املاح معدنی گوناگون است. از اسانس مریم گلی کامفری را خارج کرده اند که به نام ساویول معروف است. گیاه مریم گلی دارای خواص طبی فراوانی از جمله تقویت کنندگی و  نیرو بخشی است. از خواص مریم گلی می توان به درمان اسهال، درد معده، کندی قوهٔ هاضمه و همچنین برای اختلالات یائسگی، خستگی مفرط، رگلهای دردناک و یا نامنظم اشاره کرد.  برای مصارف خارجی شما مریم گلی را برای بیماریهای برفکی، گلو و رماتیسم به کار خواهید برد.

گیاه مریم گلی
گیاه مریم گلی

درمان برفک با گیاه مریم گلی :

پنجاه گرم برگ یا ساقهٔ گلدار گیاه مریم گلی را که تازه یا خشک باشد در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید. سپس آن را از روی آتش بردارید و ۵ دقیقه صبر کنید. بعد آن رابه دهان خود که دچار برفک شده است مالیده و دهانتان را با آن شست شو دهید. هر روز پنج تا شش بار دهان خود را با آن بشویید. برای درمان خونریزی لثه های دندان هم شستوشو با گیاه مریم گلی مؤثر و مفید است.

درمان اسهال با گیاه مریم گلی :

پانزده تا بیست گرم برگ یا ساقه های گلدار مریم گلی را که تازه یا خشک باشد در یک لیتر آب جوش بریزید و ده دقیقه دم کنید و سپس صاف کرده و شیرین سازید و بعد از هر غذا یک فنجان از آن را بنوشید.

دم کردهٔ مریم گلی به طرزی که تهیهٔ آن را شرح دادیم و به مقداری که تجویز شد، اگر مصرف شود خیلی زود اسهال را برطرف میکند. دم کردهٔ مریم گلی، اعمال دستگاه هاضمه را تقویت می کند. وقتی مبتلا به سنگینی معده، سوء هاضمه، نفخ شکم یا روده ها، و یا دچار تهوع و دل به هم خوردگی شدید، دم کردهٔ مریم گلی بنوشید. برای تهیهٔ دم کردهٔ مریم گلی در این مورد باید پانزده تا بیست گرم برگ یا ساقه های گلدار مریم گلی را در یک لیتر آب جوش ده دقیقه دم کنید و بعد صاف کرده و با عسل یا نبات شیرین کنید و هر روز یک فنجان از ان را بنوشید .

خواص مریم گلی برای معالجهٔ درد گلو :

دم کردهٔ گیاه مریم گلی ، برای آرام کردن تحریکات گلو و بویژه معالجهٔ کامل آنژین و ورم لوزه مفید و مؤثر است. برای تهیهٔ این دم کرده باید پنجاه گرم برگ یا ساقه های خشک یا تازه مریم گلی را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا جوش آید و دوازده دقیقه بجوشد. بعد از آن ظرف را از روی آتش بردارید و ده دقیقه بگذارید دم بکشد و بعد آن را صاف کرده و هر روز پنج یا شش بار به این جوشانده غرغره کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا