معرفی توکسین بوتولیسم Botulinum Toxin معروف به بوتاکس

داروی توکسین بوتولیسم از جمله داروهای آرام بخش درد عضلات است که امروزه تحت پیشرفت علم به گونه ای دیگر از این دارو برای اصطلاح معروف بوتاکس استفاده می شود. توکسین بوتولیسم در واقع زمانی که به عنوان بوتاکس استفاده می شود باعث فلج عضلات می شود. پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر ما را در این مطلب از سایت آسان طب همراهی کنید.

 

مشخصات داروی توکسین بوتولیسم

توکسین بوتولیسم
داروی توکسین بوتولیسم (Botulinum Toxin) یا توکسین بوترلینیوم با نام های دیگر  Neuro Bloc, DySport, BotOX :__L-5 از دسته دارویی  آرام بخش درد عضلات است که در بازار موجود می باشد. میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  بسیار زیاد است. میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیز کم است. توکسین بوتولیسم نیاز به تجویز نسخه توسط پزشک دارد.و برای عموم قابل استفاده نمی باشد. توکسین بوتولیسم به دو بخش بوتیولینیوم A و بوتیولینیوم B تولیکن تقسیم می شود. هر دو نوع توکسین بوتولیسم برای درمان انقباض و تشنج عضلات مختلف به کار می روند. بطور مثال در درمان انقباض عضلات پا، انقباض عضلات پلک چشم که منجر به بسته شدن چشم میگردد، کاربرد دارد. ضمنا در درمان انقباض عضلات گردن نیز مؤثر است. توکسین بوتولیسم به صورت  تزریقی (آمپول) مورد استفاده دارد. زمان مصرف دارو  هر ۲ تا ۳ ماه یکبار بستگی به شرایط بیماری دارد و  اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  بستگی به شرایط بیمار و نوی درمان  تا ۵۰ واحد متغییر است.

چگونگی تأثیر توکسین بوتولیسم

توکسین بوتولیسم

اثرات این دارو ظرف ۳ تا ۲ هفته پس از شروع درمان با دارو ظاهر خواهند شد و این اثرات مدت ۲ تا ۳ ماه پس از قطع مصرف دوز دارو، در بدن باقی خواهند ماند. استفاده بیش از حد از توکسین بوتولیسم اصلا مجاز نمیباشد.این دارو در دسترس افراد نمی باشد و دارویی نیست که در خانه نگهداری شود. برای قطع مصرف دارو، باید با پزشک مشورت نمود.

عوارض جانبی مصرف توکسین بوتولیسم

توکسین بوتولیسم

از عوارض این دارو می توان با کاهش پلک زدن و خشکی چشم ها، بلع دردناک غذا، ضعف یا درد در محل تزریق دارو، اشاره نمود. تزریق نامناسب این دارو می تواند موجب فلج شدن عضلات گردد. همچنین این دارو موجب آب سیاه چشم، ضعف عضلات گردن، لرزش سر میگردد. در صورت وقوع این عوارض با پزشک مشورت نمایید. مصرف دارو برای زنان حامله و زنان شیرده مجاز نمیباشد. مصرف دارو برای بچه ها و اطفال با کاهش دوز مصرفی دارو ضرورت دارد. مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال  اشکالی ندارد. مصرف در افراد بالای ۶۰ سال  چون این دارو میتواند موجب پایین افتادن و پژمردگی پلکها و همچنین خشکی چشمها گردد و این کار منجر به لوچی دو بینی چشم ها گردد، لذا کلیه رانندگان و افرادی که کارهای مخاطره آمیز دارند، بهتر است هنگام مصرف دارو از فعالیت های مربوطه دست بکشند.

 

نکات احتیاطی مهم درمصرف توکسین بوتولیسم

توکسین بوتولیسم

اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا وی باشید، قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان بگذارید. *اگر دچار زخم معده هستید. *اگر به بیماری های مزمن روانی مبتلا می باشید. و اگر مشکلات قلبی دارید.* اگر سنگ مثانه دارید. * اگر به بیماری های مزمن ریوی دچار هستید. * اگر داروهای دیگری مصرف می کنید.

 

منبع:http://asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا