دارو ارگوتامین Ergotamine مفید در درمان میگرن

بسیاری از افراد از سردرد های مختلف رنج می برند و فکر می کنند که میگرن دارند. میگرن به سردرد های یک طرفه همراه با حالت تهوع گفته می شود.معمولا کسانی که دارای میگرن هستند دارای حمله ی میگرنی نیز می باشند که در افراد مختلف زمان و فاصله ی این حمله ها متفاوت است.دارو ارگوتامین داروی ضد میگرن است .با ما همراه باشید تا در این مطلب از سایت آسان طب برای شما از مشخصات دارو ارگوتامین بیشتر صحبت کنیم.

 

مشخصات دارو ارگوتامین

دارو ارگوتامین
دارو ارگوتامین (Ergotamine) با همین نام در بازار وجود دارد و نام اختصاری و تجارتی خاصی ندارد. دارو ارگوتامین جزو طبقه بندی دارویی در  دسته دارویی  درمان بیماری میگرن  قرار می گیرد. بد نیست بدانید که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  نسبتا زیاد است و میزان وابستگی و اعتیاد به دارو  نیز نسبتا زیاد است. برای مصرف دارو ارگوتامین احتیاج به نسخه پزشک است و در صورت تجویز پزشک استفاده آن برای عموم بلامانع است. این دارو برای درمان بیماری میگرن به کار می رود. اما استفاده از آن، بخاطر داروهای جدیدی که عوارض کمتری دارند، منسوخ شده است. ضمنا برای جلوگیری از سردردهای شدید، نیز کاربرد دارد. دارو ارگوتامین باید هنگامی برای درمان بیداری میگرن استفاده شود که اولین علائم شروع میگرن، حادث شده باشند. اگر بعدا مصرف شود، تأثیر زیادی نداشته و ضمنا درد شکم و معده به دنبال خواهد داشت. دارو ارگوتامین به شکل قرص، شیاف در دسترس قرار دارد. بهترین  زمان مصرف دارو  در شروع درمان یک بار و در صورت نیاز بعد از ۳۰ دقیقه تکرار شود. اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  معمولا ۱ تا ۲ میلی گرم در هر دوز . این مقدار نباید بیشتر از ۴ میلی گرم در شبانه روز و ۸ میلی گرم در هفته شود.

 

چگونگی تاثیر دارو ارگوتامین

دارو ارگوتامین

اثرات دارو ارگوتامین ظرف ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شود. ضمنا این اثرات مدت ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن دوام خواهند داشت. رژیم غذایی خاص هنگام مصرف دارو : استفاده از بعضی غذاها ممکن است  سبب تشدید بیماری میگرن گردد. لذا در این زمینه دستورات پزشک را بکار بندید.  این دارو باید در یک محفظه سربسته و در جای خشک و خنک دور از دستر کودکان نگهداری شود. ضمنا از تابش نور محافظت گردد.برای قطع مصرف دارو  به محض اینکه دیگر نیازی به استفاده از دارو نباشد، می توان بدون هیچ مشکلی مصرف دارو را قطع نمود. در صورت سرد شدن انگشتان، درد قفسه سینه و درد پا، باید مصرف دارو را قطع کرده و پزشک را در جریان قرار دهید.

 

عوارضں جانبی مصرف دارو ارگوتامین

دارو ارگوتامین

اختلالات گوارشی، شکم درد، انقباض و تشنج عضلات و تهوع از عوارض معمول مصرف این دارو می باشند. ضمنا اسهال و درد و سفتی عضلات نیز ممکن است حادث شود. نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو: اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا هستید حتما قبل از مصرف دارو پزشک خود را در جریان بگذارید .اگر به دردهای مزمن کلیوی و کبدی دچار می باشید.  اگر مشکلات قلبی دارید. اگر مشکل گردش خون دارید .اگر میزان فشار خونتان بالا می باشد. اگر اخیرا دچار حمله قلبی شده اید.  اگر غده تیروئید شما بیش از حد فعال است.  اگر داروهای دیگری مصرف می کنید.
مصرف دارو برای زنان حامله مجاز نمی باشد. زیرا ممکن است موجب انتقاط رحم شود.  مصرف دارو برای زنان شیرده مجاز نمی باشد. زیرا ممکن است دارو در شیر مادر ترشح شود. وروی بچه تاثیر منفی می گذارد. ضمنا این دارو موجب کاهش میزان شیر مادر میگردد. مصرف دارو برای بچه ها و اطفال نیز معمولا مجاز نمی باشد. مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال با دقت و احتیاط مصرف گردد. نکته: استفاده زیاد و طولانی مدت از این دارو ممکن است موجب کاهش میزان گردش خون در دست ها و پاها شود. مصرف در افراد بالای ۶۰ سال چون دارو می تواند موجب سرگیجه شود، لذا کلیه رانندگان و افرادی که کارهای پرمخاطره انجام می دهند، هنگام مصرف این دارو بهتر است از فعالیت های مربوطه دست بکشند.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا