قرص اتینیل استرادیول Ethinyl estradiol هورمون زنانه

امروزه با پیشرفت در علم پزشکی بسیار تلاش شده است که داروها به نوعی از هورمون های طبیعی انسان تشکیل شود تا ایجاد مشکلی برای بدن نداشته باشد. قرص اتینیل استرادیول نیز یکی از این دارو ها است. قرص اتینیل استرادیول یک هورمون زنانه است. در این مطلب از سایت آسان طب برای شما از مشخصات قرص اتینیل استرادیول بیشتر صحبت می کنیم. با ما همراه باشید عزیزان.

 

مشخصات قرص اتینیل استرادیول

قرص اتینیل استرادیول

قرص اتینیل استرادیول Ethinyl estradiol  نام تجارتی و یا اختصاری دیگری ندارد و با همین نام در داروخانه ها و بازار در دسترس مردم قرار دارد. قرص اتینیل استرادیول جزو طبقه بندی دارویی  هورمون جنسی زنان قرار می گیرد. بهتر است بدانید که  میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  کم است و
میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیز کم می باشد. برای مصرف قرص اتینیل استرادیول نیاز به تجویز پزشک می باشد و در صورت اجازه و تشخیص پزشک استفاده از آن برای عموم بلا مانع است. این دارو یک استروژن ترکیبى شبیه به هو رمون جنسی استرادیول زنان می باشد. این دارو معمولا برای کنترل خونریزی های شدید و غیرطبیعی مثانه و همچنین برای درمان یا به تاخیر انداختن بیماری هیپوگو نادیسم در زنان به کار می رود. همچنین در درمان سرطان های پستان و پروستات نیز مؤثر است. ضمنا در ترکیب با داروی سیپروترون برای عفونت های شدید آکنه زنان مورد استفاده قرار می گیرد. قرص اتینیل استرادیول فقط به صورت قرص در بازار موجود است.بهترین زمان مصرف دارو  معمولا روزی یک بار در وقت معینی از دوره قاعدگی است. اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  نیز طبق دستور پزشک باید تعیین شود.

 

چگونگی تأثیر قرص اتینیل استرادیول

قرص اتینیل استرادیول

اثرات قرص اتینیل استرادیول معمولا ظرف ۱۰ تا ۲۰ روز پس از شروع درمان با دارو ظاهر می شوند. ضمنا این ثرات مدت ۱ تا ۲ روز پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن باقی می مانند. به یاد داشته باشید که این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس اطفال نگهداری شود. یاداور می شویم که برای قطع قرص اتینیل استرادیول مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. اگر دچار تنگی نفس یا خارش بدن یا یرقان گشتید مصرف دارو را قطع کرده و فوری پزشک را در جریان قرار دهید.

عوارض جانبی مصرف قرص اتینیل استرادیول

قرص اتینیل استرادیول

این عوارض از قرص اتینیل استرادیول عبارتند از: تهوع یا استفراغ، ورم پستان، افزایش وزن و سردرد و خونریزی و افسردگی. ضمنا تورم و درد پا، یا درد شدید و ناگهانی قفسه سینه ممکن است از علائم لختگی خون باشند. لذا باید سریعا تحت نظر پزشک قرار گرفت. نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر به امراض و بیماریهای زیر مبتلا می باشید قبل از مصرف دارو حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.  اگر نارسایی قلبی دارید و یا میزان فشار خونتان بالاست.  اگر خودتان یا یکی از اقوام نزدیکتان قبلا دچار لختگی خون یا حمله قلبی شده اید.  اگر درد مزمن کبدی دارید و یا دچار سن مثانه شده اگر مبتلا به سرطان پستان می باشید و یا سیگاری هستید .اگر مبتلا به دیابت می باشید.  اگر از میگرن رنج می برید و یا به بیماری صرع مبتلا شده اید.  اگر دارو دیگری را مصرف می کنید.

مصرف دارو برای زنان حامله  معمولا مجاز نمی باشد. زیرا ممکن است روی رشد بچه تأثیر بگذارد. مصرف برای زنان شیرده نیز چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است روی بچه تأثیر منفی بگذارد و یا موجب جلوگیری از جریان شیر مادر شود لذا بهتر است با پزشک مشورت گردد. مصرف دارو برای بچه ها و اطفال اغلب مجاز نمی باشد. مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال بدون مشکل است. نکته: استفاده طولانی مدت از این دارو ممکن است موجب ابتلا به سرطان پستان گردد.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫2/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا