بررسی تاثیر داروی ماینوکسیدیل بر ریزش مو

بسیاری از افراد با بالا رفتن سنشان و ورود به دوره‌ی میانسالی درگیر بیماری فشارخون بالا می‌شوند و عموما مجبور به استفاده از انواع و اقسام داروهای ضد فشارخون می‌گردند. داروی ماینوکسیدیل یکی از انواع داروهای ضد فشارخون است که چندین سال است با همین کاربرد توسط مصرف کنندگان، استفاده می‌شده است اما با بررسی متخصصین روی بیمارانی که تحت تاثیر این دارو بودند مشخص شده است که داروی ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو هم بسیار موفق عمل می‌کند و بعد از این تحقیقات، بسیاری از پزشکان برای جلوگیری از ریزش مو در افراد این دارو را تجویز می‌کنند. به همین دلیل در کشورهای مختلف علاوه بر قرص داروی ماینوکسیدیل، از فوم‌های مخصوص موی این دارو هم استفاده می‌شود. علاقه‌مندان به این مبحث می‌توانند در ادامه‌ی این مطلب اطلاعات جالبی در خصوص مکانیسم اثر داروی ماینوکسیدیل بر فشارخون و ریزش مو فرا بگیرند.

داروی ماینوکسیدیل

مشخصات داروی ماینوکسیدیل

داروی ماینوکسیدیل (Minoxidil) که امروزه با نام های تجاری و اختصاری Regaine ،Loniten در داروخانه ها و بازار به فروش می رسد جزء دسته دارویی درمان ریزش مو و ضد فشار خون طبقه بندی می شود و طبق گفته ی متخصصین میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز در نوع خوراکی آن نسبتا زیاد و در نوع محلول آن کم و همچنین میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم اعلام شده است. در صورتی که شما برای درمان فشارخون، به قرص این دارو نیاز داشته باشید باید با نسخه پزشک به داروخانه مراجعه کنید اما برای استفاده از لوسیون پوست سر این دارو نیازی به تجویز پزشک نمی باشد. این دارو از طریق آرامش بخشیدن به عضلات دیواره رگهای خونی، موجب گشاد شدن رگها و تسهیل در امر جریان خون می گردد و بدین ترتیب میزان فشار خون را پایین می آورد. افرادی باید از این دارو استفاده نمایند که فشار خونشان با داروهای دیگر درمان نمی شود. ضمنا این دارو برای کنترل بالا رفتن فشار خون های ناگهانی نیز مؤثر می باشد. برای اینکه مصرف این دارو موجب تجمع آب میان بافتی و افزایش ضربان قلب، نشود، بهتر است آن را همراه با داروهای ادرار آور و بتابلوکر، مصرف نمود. ضمنا دارو موجب افزایش رشد مو، بخصوص در ناحیه صورت می گردد.

نکته: بهترین زمان مصرف دارو ۱ تا ۲ بار در روز است و اندازه دوز مجاز مصرفی دارو ابتدا ۵ میلی گرم در روز و سپس این مقدار به تدریج به میزان ۵۰ میلی گرم در روز، قابل افزایش است.

چگونگی تأثیر داروی ماینوکسیدیل

داروی ماینوکسیدیل

داروی ماینوکسیدیل با اثر مستقیم فشار محیطی رگ ها را کاهش می دهد و بدین صورت باعث افت فشارخون می گردد. تأثیرات دارو در درمان فشار خون (قرص) ظرف ۱ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند و ضمنا اثرات نوع محلول دارو برای رشد مو ظرف یکسال معلوم خواهند شد. برخی اثرات این دارو مدت ۲۴ ساعت و برخی اثرات دیگر آن مدت ۲ تا ۵ روز، پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن دوام خواهند داشت. یاداور می شویم که این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان نگهداری شود و مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید زیرا قطع مصرف دارو، ممکن است به بدتر شدن بیماری منجر گردد. اما اگر دچار ارتعاش بدن گشتید، مصرف دارو را قطع کرده و سریعا با پزشک تماس بگیرید.

بررسی عوارض جانبی داروی ماینوکسیدیل

داروی ماینوکسیدیل نیز همانند بسیاری از داروهای شیمیایی دیگر بدون عوارض نمی باشد و از عوارض معمول مصرف قرص های داروی ماینوکسیدیل، تجمع آب میان بافتی بوده که ممکن است به افزایش وزن بدن منجر شود. ضمنا ممکن است حساسیت و سوزش پوست بدن در نتیجه مصرف لوسیون پوست این دارو نیز حاصل شود. از عوارض دیگر دارو می توان به افزایش رشد موی بدن، تهوع، تردی پستان، سرگیجه و ظاهر شدن لکه های جوش اشاره نمود.

نکات احتیاطی مهم در مصرف داروی ماینوکسیدیل

داروی ماینوکسیدیل

√ اگر دردهای مزمن کلیوی دارید و یا دچار نارسایی قلبی می باشید و یا داروهای دیگری را مصرف می کنید حتما قبل از مصرف دارو پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.

√ مصرف دارو برای زنان حامله: چون مفید بودن این دارو برای مصرف در دوران حاملگی به اثبات نرسیده است، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. 

√ مصرف دارو برای زنان شیرده: چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است روی بچه تأثیر بگذارد، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود.

√ مصرف دارو برای کودکان و اطفال: کاهش دوز مصرفی مجاز دارو، ضروری می باشد.

√ مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال: کاهش دوز مصرفی دارو ضرورت دارد و چون این دارو می تواند موجب سرگیجه و بیهوشی گردد، لذا کلیه رانندگان و افرادی که کارهای مخاطره آمیز انجام می دهند، باید هنگام مصرف این دارو، از فعالیت های مربوطه دست بکشند.

√ نکته: استفاده طولانی مدت از این دارو، ممکن است با تورم زانوها و افزایش رشد موی بدن منجر شود.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا