داروی ناپروکسن ضد التهابی قوی و پر مصرف

می‌دانیم که داروهای مسکن و ضدالتهاب بیشترین مقدار مصرف در جهان را به خود اختصاص می‌دهند زیرا اغلب افراد به دلیل فعالیت‌های شدید بدنی، استرس، بی‎تحرکی، کشیدن سیگار و غیره با دردهایی نظیر سردرد و خستگی بدن و موارد دیگر مواجه می شوند که این گونه از دردها را نمی توان به بیماری خاصی نسبت داد و تنها راه رفع آن‌ها استفاده از مسکن‌ها می‌باشد. مصرف انواع مسکن‌ها مثل داروی ناپروکسن در ایران بسیار بالاتر از حد متعارف گزارش شده است. داروی ناپروکسن نیز یک ضد درد و ضد التهاب قوی است که در دندان درد و درمان دردهای مفصلی کاربرد فراوان دارد اما پس از تحقیقات فراوان توانستند به تاثیر داروی ناپروکسن در درمان بیماری نقرس هم دست پیدا کنند. اگر جزء افرادی هستید که از داروی ناپروکسن به مقدار زیاد مصرف می‌کنید و یا تمایل به شروع استفاده از این دارو را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

داروی ناپروکسن

مشخصات داروی ناپروکسن

داروی ناپروکسن (Naproxen) که با نام های اختصاری و تجاری Naprosyn ،Arthroxen ،Arthrosin هم اکنون در داروخانه ها و بازارهای آزاد دارو یافت می شود را می توان جزء دسته دارویی ضد التهاب و داروی درمان بیماری نقرس طبقه بندی کرد، با توجه به نظر پزشکان و محققان میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو نسبتا زیاد و میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم اعلام شده است. برای دریافت داروی ناپروکسن از داروخانه ها نیاز به نسخه پزشک است اما متاسفانه امروزه در ایران شاهد این موضوع هستیم که در بسیاری از داروخانه ها این دارو به شکل آزاد و بدون نسخه و به راحتی به فروش می رسد. این دارو برای کاهش میزان درد، سفتی و التهاب مفاصل و بیماری های رماتیسمی بکار می رود ولی نمی تواند موجب درمان اینگونه بیماری ها شود. ضمنا برای درمان بیماری نقرس و تسکین درد ناشی از بیماری میگرن و دردهای پس از جراحی ارتوپدی نیز مؤثر می باشد. لازم به ذکر است که داروی ناپروکسن فاقد مواد کورتونی است.

اشکال داروی ناپروکسن و نحوه ی مصرف آن

به گزارش مجله پزشکی آسان طب: داروی ناپروکسن به اشکال قرص، محلول، قرص های گرانول، شیاف در بازار برای فروش به چشم می خورد و طبق نظر پزشکان و به طور میانگین بهترین زمان مصرف دارو در تسکین دردهای عمومی (۶ تا ۸ ساعت یکبار در موقع لزوم)، در تسکین درد عضلات و مفاصل (۱ تا ۲ بار در روز)، در درمان نقرس (هر ۸ ساعت یکبار) اعلام شده است و ضمنا کلیه این دوزها، باید همراه با غذا مصرف شوند زیرا خوردن این دارو با شکم خالی موجب ایجاد اشکالات گوارشی و معده درد می شود. اندازه دوز مجاز مصرفی دارو نیز در تسکین دردهای عمومی (۵۰۰ میلی گرم در ابتدا و سپس هر ۶ تا ۸ ساعت ۲۵۰ میلی گرم در مواقع لزوم)، در تسکین درد عضلات و مفاصل (۵۰۰ تا ۱۲۵۰ میلی گرم در روز) و در درمان نقرس (۷۵۰ میلی گرم در آغاز درمان و سپس هر ۸ ساعت یکبار ۲۵۰ میلی گرم) می باشد اما مقدار مصرف برای هر فرد باید توسط پزشک معالج او تعیین شود.

چگونگی تأثیر داروی ناپروکسن

داروی ناپروکسن

داروی ناپروکسن به سهولت از سیستم گوارشی جذب بدن می شود و از طریق ادرار نیز دفع می گردد. برخی اثرات تسکین درد این دارو ظرف ۱ساعت پس از شروع درمان با دارو ظاهر می شوند اما اثرات کامل و مفید ضد التهابی دارو ممکن است ۲ هفته پس از آغاز درمان معلوم شوند، ضمنا این اثرات مدت ۱۲ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن دوام خواهند داشت. ناپروکسن با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز، منجر به کاهش ساخت ماده ای شیمیایی به نام پروستاگلاندین در بدن می شود که مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه ی آسیب دیده می باشند. در نتیجه با مهار آنزیم های سکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندین، درد و التهاب کاهش می یابد. اگر از این دارو برای تسکین کوتاه مدت درد استفاده شود به محض رفع نیاز می توان مصرف آن را قطع نمود اما اگر برای درمان طولانی مدت از آن استفاده شود، برای قطع مصرف آن باید پزشک را در جریان گذاشت. ضمنا داروی ناپروکسن را در جای خشک و خنک و به دور از دسترس کودکان و تابش نور خورشید قرار دهید.

عوارض جانبی مصرف دارو

شکم درد، از عوارض معمول مصرف این دارو می باشد ضمنا اگر دچار سردرد، عدم تمرکز حواس، صدای زنگ در گوش ها، با تورم پاها و زانوها گشتید با پزشک مشورت نمایید. همچنین در صورت ظاهر شدن جوش، خارش بدن، تنگی نفس و مدفوع تیره و خونی باید مصرف دارو را قطع کرده و سریعا پزشک را در جریان بگذارید.

نکات احتیاطی مهم در خصوص داروی ناپروکسن

داروی ناپروکسن

اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا می باشید حتما قبل از مصرف دارو پزشک خود را در جریان بگذارید.

√ اگر به دردهای مزمن کلیوی یا کبدی دچار می باشید یا مشکلات قلبی دارید.

√ اگر دچار خونریزی هستید و یا میزان فشار خونتان بالاست.

√ اگر دچار زخم گوارشی، بیماری حلقی و سوءهاضمه می باشید.

√ اگر از بیماری آسم رنج و می برید و با نسبت به آسپرین حساسیت دارید.

√ مصرف دارو برای زنان حامله: معمولا مجاز نمی باشد. ممکن است بر روی قلب نوزاد تأثیر منفی بگذارد و با سبب زایمان دیر هنگام شود.

√ مصرف دارو برای زنان شیرده: چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است بر روی بچه تأثیر بگذارد، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود.

√ مصرف دارو برای کودکان و اطفال: کاهش دوز مصرفی مجاز دارو ضروری می باشد.

√ مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال: بخاطر احتمال وقوع عوارض شدید، کاهش دوز مصرفی مجاز دارو ضرورت دارد و چون دارو می تواند موجب اختلال تمرکز حواس شود لذا کلیه رانندگان و افرادی که کارهای پرمخاطره انجام می دهند، باید هنگام مصرف دارو از فعالیت های مربوطه دست بکشند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا