Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
تاثیرات قرص زولپیدم Zolpidem بر خواب شبانه – مجله آسان طب

تاثیرات قرص زولپیدم Zolpidem بر خواب شبانه

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مثل استرس، خستگی فکری و بیماری های جسمانی به بی خوابی و بد خوابی در هنگام شب دچار می باشند و برای به خواب رفتن از انواع و اقسام داروهای خواب آور استفاده می کنند. متاسفانه به دلیل کمبود آگاهی و مصرف خودسرانه از آرامبخش ها بسیاری از افراد به عوارض جانبی این داروها دچار می شوند. قرص زولپیدم (Zolpidem) با نام تجاری Ambien به دلیل نداشتن حلقه دیازپین، بنزودیازپین به شمار نمی آید ولی روی گیرنده های بنزودیازپینی اثر می کند. به هر حال قرص زولپیدم برای گیرنده های بنزودیازپین-۱ انتخابی است و در دوز معمول خود روی دیگر گیرنده های بنزودیازپین اثر ندارد. مطلب زیر به توضیح مشخصات دارویی قرص زولپیدم اختصاص دارد.

قرص زولپیدم

اطلاعات دقیق تری از قرص زولپیدم

قرص زولپیدم همچنین با نام‌های تجاری دیگری مثل دریمکس (Dreamex)، استیل‌ناکت (Stilnoct)، زولپیرست (Zolpirest) و زولیناکس (Zolinax) هم در داروخانه ها به فروش می رسد. قرص زولپیدم نیمه عمر دفعی ۲ ساعته داشته و با یک فراهم یابی زیستی معادل ۷۰٪ در دوز بالاتر، کمتر انتخابی می باشد. ضمنا مصرف همراه با غذا جذب آن را کند می کند. قرص زولپیدم یک داروی خواب آور با اثر ضدتشنجی است که با گذشت ۱۵ دقیقه از زمان مصرف اثراتش نمایان می شود و به همین دلیل بهتر است زمانیکه برای خوابیدن آماده هستید آن را مصرف کنید. جالب است بدانید که در ارتش امریکا از قرص زولپیدم برای خاصیت خواب آوری شب قبل از عملیات های حساس و مهم استفاده می شود. استفاده ی نا به جا و بیش از حد این دارو باعث بروز اعتیاد در فرد می شود و با علایمی همچون افسردگی، انزواطلبی و گوشه گیری، بیقراری، توهم، فراموشی و آلزایمر و در نهایت تغییر در اشتها خود را نشان می دهد.

چگونگی مکانیسم اثر قرص زولپیدم

قرص زولپیدم

قرص زولپیدم با فرآیند اکسید شدن به متابولیت غیرفعال تبدیل می شود. عملکرد دارویی قرص زولپیدم بعد از ۳-۲ ساعت از مصرف به اوج سطح پلاسمایی خود می رسد و نیمه عمر حذفی ۳-۲ ساعته نیز داشته و هیچ متابولیت فعالی ندارد. بنابراین در اکثر موارد یک دوز شبانه در طی شب کاملا پاک می گردد و باعث رخوت روزانه نمی شود. به دلایل فوق قرص زولپیدم برای رفع بی خوابی در ابتدای خواب مفید است و کمتر برای خواب منقطع یا سحرخیزی مفید می باشد. قرص زولپیدم زمان نهفته خواب و کل زمان خواب را به همان میزان بنزودیازپین ها بهبود می بخشد اما روی خواب REM، خواب دلتا یا دیگر قسمت های خواب اثر نمی گذارد. هم اکنون قرص زولپیدم یک سوم تجربه ها برای رفع بی خوابی را به خود اختصاص داده است که علت آن قابل قبول تر بودن عوارض جانبی آن است. همانند دیگر خواب آورها برای زولپیدم هم توصیه می شود که بیش از ۲ تا ۸ هفته مصرف نگردد. به هر حال در یک مطالعه هیچگونه تحمل (اعتیاد) و عوارض جانبی شدید در عرض 6 ماه درمان با قرص زولپیدم دیده نشده است.

آشنایی با  عوارض جانبی قرص زولپیدم

در یک تحقیق بریتانیایی بر روی پزشکان ارائه کننده مراقبت های اولیه نشان داده شده است که بسیاری از آن ها عقیده دارند داروهای Z مثل قرص زولپیدم ایمن تر و مؤثرتر از بنزودیازپین ها هستند. اگر چه تحمل، ترک و بی خوابی برگشتی با قرص زولپیدم به ندرت گزارش شده است اما این گزارشات مبتنی بر مطالعات کوتاه مدت بوده است. تجربه بالینی نشان داده که پروسه تحمل (اعتیاد) می تواند شکل بگیرد و بی خوابی برگشتی پس از مصرف مزمن این دارو رخ می دهد. زولپیدم به دلیل نیمه عمر دفعی کوتاه باعث اختلال عملکرد روزانه نمی شود اما ممکن است اختلال حافظه شبیه آنچه که در مصرف تریازولام رخ می دهد در حدود ۱تا ۵ ساعت پس از مصرف زولپیدم نیز دیده شود. به طور کلی بروز سرگیجه، ضعف و خستگی، تهوع، یبوست، گرفتگی بینی، خشکی دهان و درد عضلانی از متداولترین عوارض جانبی مصرف این دارو می باشد.
 

موارد احتیاطی و تداخلات دارویی قرص زولپیدم

قرص زولپیدم
√ قرص زولپیدم در شیر مادر ترشح می شود و باعث رخوت طفل می گردد.
 
√ دوز ابتدایی مصرف زولپیدم 5 میلی گرم است و می توان هر دفعه دوز را مقداری اضافه کرد تا به ۲۰ میلی گرم در مواقع خواب برسیم (البته در صورت نیاز و با دستور پزشک).
 
√ مصرف الکل همراه با این دارو خطرناک است و توصیه نمی شود.
 
√ در طول مدت مصرف زولپیدم بهتر است داروهای مخدر، ضد افسردگی، شل کننده ی عضلات و آنتی هیستامین ها با احتیاط بیشتری استفاده شود.
 
√ هرگز قبل از انجام رانندگی و کارهای پرمخاطره از این دارو استفاده نکنید.
 
√ قطع مصرف این دارو باید به شکل تدریجی باشد تا فرد به سندروم قطع مصرف دچار نشود.
 
√ مصرف این دارو برای کودکان زیر ۱۲ سال مجاز نمی باشد و توصیه نمی شود.
 
منبع: https://mag.asanteb.com
‫4/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52