نکات تغذیهٔ کودکان در سال اول تولد

سوء تغذیه در شیرخوارگی عامل اصلی ایجاد بیماری در کودکان است.در این مطلب از مجله پزشکی آسا طب برایتان از تغذیهٔ کودکان در سال اول تولد می گوییم.

باید نکات زیر را  در تغذیهٔ کودکان حتما رعایت کرد:

 

۱) هر کودکی به دنیا می آید باید حتی الامکان از پستان تغذیه کند (چهار مرتبه در شبانه روز، به فاصلهٔ هر چهار ساعت یک بار). شبها نباید به کودک شیر داد و اگر هم بیدار شد فقط آب به او داده شود.

 

۲) اگر به دلایلی تغذیه از پستان امکان پذیر نباشد، باید از شیر بز یا شیر گاو تغذیه کند. شیر بز بر شیر گاو برتری دارد (شیر بز را با آب رقیق کنند و، طبق جدولی که بعداً به نظرتان خواهد رسید، قند شیر به آن بیفزایند). هیچ گونه شیر مصنوعی نباید به کودک داده شود.

 

۳) اگر مادر بتواند قسمتی از تغذیهٔ کودکش را برعهده گیرد، روزی دو مرتبه از پستان خود و دو مرتبهٔ دیگر از شیر بز یا شیر گاو به او بدهد؛ یا آنکه یک مرتبه از شیر خود بدهد و سه مرتبه از شیر بطری استفاده کند.

 

4) اگر کودکی به طور کامل از شیر مادر تغذیه شود به چیز دیگری نیاز نخواهد داشت. به کودکانی که با شیر بطری تغذیه می شوند می توان مقدار کمی آب پرتقال داد لیکن این کار چندان ضروری نیست.

 

5) کودکانی را که از شیر مادر تغذیه می کنند میتوان پس از خاتمهٔ ماه نهم از شیر گرفت، لیکن درهر صورت به کودک، خواه از شیر مادر تغذیه کند و خواه از شیر بطری، در سال اول تولد نباید جز شیر چیزی داده شود (مگر مقدار کمی آب پرتقال).

 

هیچ نوع غذای نشاسته ای نباید به کودک داده شود؛

 

تغذیهٔ کودکان

 

زیرا غذاهای نشاسته ای مانند نان، بلغور مخصوص کودکان و نظایر آنها، بخصوص اگر تصفیه شده و عاری از مواد معدنی لازم باشند، عوارضی مانند سرفه، سرماخوردگی، سرخک، سیاه سرفه و غیره ایجاد میکنند.

 

6) هر کودک در یکسالگی باید روزانه در حدود یا لیتر شیر و مقداری آب میوه بخورد (شیر را هرگز نجوشانند و آن را از پوشانند و آن را تا ۳۷ درجهٔ سانتیگراد گرم کنند).

 

جدول تغذیهٔ کودکان بر حسب سن او .

 

با توجه به مقادیر مواد لازم در این جدول، بعضی کودکان به مقدار بیشتر و برخی دیگر به مقدار کمتری از آنها نیازمندند.

 

البته بهتر است استعداد مزاجی کودک را بیش از قواعد دستورها در نظر گرفت.مقادیر زیر برای مجموع چهار وعده غذای کودک در شبانه روز محاسبه شده است.

 

بعد از شیر گرفتن کودک، میتوان آب میوه ها و سبزیها را نیز مانند آب پرتقال به او داد.

 

اگر کودک میل به غذا ندارد به او فشار نیاورید. بعلاوه هیچگاه غذای زیادی به کودک نخورانید و اگر بعضی روزها رغبت زیادی به غذا خوردن نشان نمی دهد به همان اندازه که اشتها دارد به او غذا بدهید نه بیشتر.

 

هیچوقت به این فکر نباشید که کودک هر روز مقدار معینی غذا، بامیل یا بی میل بخورد.

 

از طرف دیگر اگر معلوم شد که کودک سیر نشده است به او شیر بیشتری بدهید تا سیر شود.

 

به طور کلی میزان اشتهای کودک باید همواره راهنمای شما در تغذیهٔ او باشد.

 

راجع به تغذیه کودکان یک تا سه ساله در سایر مطالب آسان طب بخوانید.

 

سن کودکمقدار شیر بطریآب جوشیده

با آب مقطر

قند شیر

(قاشق مربا خوری)

آب پرتقال

(قاشق مربا خوری)

 

2 تا 6 روز

 

2.5 تا 37.51
 

7 تا 10 روز

 

3.5 تا 4102
 

11 تا 15 روز

 

4.5 تا 5122.50.5
 

16 تا 30 روز

 

61540.5 تا 1
 

یک ماهه

 

6 تا 71251
 

دو ماهه

 

9 تا 101462
 

سه ماهه

 

12 تا 141573 تا 4
 

شش ماهه

 

18 تا 2210 تا 1282
 

هشت ماهه

 

24 تا 268 تا 982.5
 

نه ماهه

 

287 تا 883  تا  4
 

ده ماهه

 

305 تا 683  تا  4
 

دوازده ماهه

 

3283  تا  4
‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52