قرص یدوکینول Iodoquinol و درمان اسهال خونی

برای بسیاری از ما انسان ها در طول زندگیمان رخ می دهد که به دلایل مختلفی مثل نوشیدن آب و غذای ناسالم، مصرف برخی دارو ها، بیماری ها و عوامل ژنتیکی به اسهال دچار شویم. اغلب این عارضه با استفاده از روش های سنتی و بعد از گذشت زمان کوتاهی درمان می شود اما اگر اسهال ادامه داشته باشد و یا حاوی رنگ غیر طبیعی و خون باشد باید با دقت بیشتری برای درمان این عارضه برخورد کرد. قرص یدوکینول (Iodoquinol) از جمله داروهایی است که در علم پزشکی به عنوان درمان آمیب روده ای تجویز و مصرف می شود. در ادامه ی این مطلب ما تلاش کرده ایم که اطلاعات جالب و کاملی از قرص یدوکینول برای شما عزیزان جمع آوری کنیم.

قرص یدوکینول

مشخصات دارویی قرص یدوکینول

همانطور که در مقدمه هم گفتیم قرص یدوکینول که با نام های تجاری و اختصاری Yodoxin و Diquinol هم به فروش می رسد به طور کلی در دسته داروهای درمان آمیب روده قرار دارد. جالب است بدانید که آمیب روده در اصل به کیست هایی درون روده گفته می شود که در صورت ضعیف شدن قوای جسمانی فرد و سیستم ایمنی بدن به انسان غلبه می کند و با خونریزی در روده باعث بروز اسهال خونی می شود. آمیب در واقع نوعی انگل است که در داخل روده زندگی می کند و به غشای داخلی روده آسیب می زند. این انگل مزاحم با تغذیه از سلول های خونی داخل غشای روده موجب پارگی آن شده و همین امر به بروز اسهال خونی منجر می شود. مهمترین عواملی که باعث ورود آمیب روده به داخل بدن انسان می شود عبارتند از:

√ میوه و سبزیجات خام

√ آب آلوده و ناسالم

√ ماهی ها

√ مگس ها و برخی حشرات دیگر

√ منتقل شدن آلودگی مدفوع توسط دست به دهان

معمولا برای درمان این عارضه از مصرف همزمان قرص یدوکینول و قرص مترونیدازول کمک می گیرند تا بهترین نتیجه حاصل شود. مهمترین تاثیر این دارو در کیست های انگل دار روده ای است.

مقدار و نحوه ی مصرف قرص یدوکینول

میزان دقیق مصرف این دارو برای هر فرد باید به شکل مجزا و با توجه به شدت بیماری و وضعیت جسمانی او توسط پزشک معالج تعیین شود اما به طور معمول و بر طبق نتایج تحقیقات پژوهشگران می توان گفت که بهترین میزان مصرف قرص یدوکینول برای درمان آمیب روده ای در بزرگسالان ۶۵٠ میلی گرم و سه نوبت به مدت زمان ٢٠ روز می باشد. دوز مصرفی این دارو برای کودکان بر طبق وزن کودک و توسط پزشک محاسبه می شود اما میزان ٣٠ تا ۴٠ میلی گرم و ٢ بار در روز مناسب است. بهتر است که برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی و گوارشی یدوکینول، آن را بعد از غذا میل کنید و دقت داشته باشید که حداکثر دوز مصرفی در طول روز نباید از ٢ گرم بیشتر شود.

عوارض جانبی مصرف قرص یدوکینول

قرص یدوکینول

مهمترین و شایع ترین عوارض جانبی مصرف این دارو عبارتند از:

√ ضعف و کسالت، آشفتگی، فراموشی، سرگیجه و اختلال حسی

√ خارش پوست، بروز کهیر، تغییر رنگ موها و ناخن ها، پوستلی و پاپولی

√ یبوست، تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، گاستریت، خارش و تحریک شدن مقعد

√ آتروفی چشم، کاهش بینایی و دید، نوریت چشمی

√ ریزش مو، تب و لرز، دردهای عضلانی، بزرگ شدن غده تیروئید، بروز کورک پوستی و منتشر

نکات مهم و احتیاطی

قرص یدوکینول

√ اگر به بیماری های غده تیروئید مبتلا می باشید بهتر است در مصرف قرص یدوکینول محتاط تر عمل کنید و با پزشک مشورت کنید.

√ در حین مصرف این دارو و حتی تا ۶ ماه بعد از قطع درمان ممکن است که در آزمایشات مربوط به تیروئید اختلالاتی دیده شود.

√ برای کمک به درمان بهتر است بهداشت را به شکل کامل رعایت کنید و قبل از غذا و بعد از مدفوع دست ها را کاملا بشورید.

√ مصرف قرص یدوکینول برای مبتلایان به نارسایی کلیه و کبد، اختلالات نورولوژیک و کودکان حساس یه ید ممنوع است و توصیه نمی شود.

√ بهتر است در طول درمان با این دارو مرتبا معاینات چشمی انجام شود و در صورت بروز بثورات و مشکلات پوستی سریعا به پزشک مراجعه کنید.

√ به طور کلی درمان طولانی مدت با یدوکینول توصیه نمی شود و اگر فرد نیاز به درمان اضافه دارد باید ٢ تا٣ هفته با دوره ی قبلی درمان فاصله داشته باشد.

√ اگر بعد از گذشت ٣ روز از شروع مصرف دارو بهبودی نسبی در اسهال ایجاد نشود باید مصرف دارو قطع شود و به پزشک مراجعه کنید.

√ در صورت مبتلا بودن فرد به انگل آمیب بهتر است دیگر اعضای خانواده نیز آزمایش و درمان شوند.

√ بی ضرر بودن یدوکینول در دوران شیردهی مشخص نمی باشد لذا بهتر است با پزشک مشورت شود.

√ برای اطمینان از درمان بهتر است که نمونه ی مدفوع در ماه های اول، سوم و ششم آزمایش شود تا در صورت دیدن مدفوع خونی در روند درمانی تجدید نظر شود.

√ از قطع ناگهانی این دارو خودداری شود.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا