اقدام در مقابله با مارگزیدگی

در صورتی که مارگزیدگی در اثر مار گزنده غیر زهری باشد دندان های آن متناسب با آنچه در دهان حیوان است به صورت سوراخ های ریز و در دو ردیف مشاهده می شود .  اما اگر مارگزیدگی توسط مار زهری باشد به صورت یک یا دو سوراخ عمیق که جای فرو رفتن قلاب زهری است مشاهده می گردد که در این حالت اقدامات زیر راباید انجام داد تا از مرگ گزیده شده جلوگیری شود .

درمان مارگزیدگی
درمان مارگزیدگی

اقدامات لازم برای درمان مارگزیدگی

به گزارش مجله پزشکی آسان طب در این بخش باید نوار یا وسیله ای دیگر فورا بالای محل مارگزیدگی به سوی قلب را ببندید و مواظب باشید فشار به حدی باشد که جریان خون شاهرگی را قطع کند نه خون سرخرگ را مثلا اگر نبضی پایین محل بسته شده موجود است باید زنش نبض قطع نگردد تا بافت های عضو کشته نشود .

در صورت امکان ، اطرافیان شخص دچار مارگزیدگی ، مار گزنده را کشته و همراه داشته باشند تا چنانچه تزریق سرم ضد سم مار لازم شد نوع مار مشخص باشد .

یکی از اقدامات در برابر مارگزیدگی اینست که  در محلی که جانور نیش خود را فرو کرده با تیغ یا چاقویی تیز یک شکاف طولی به اندازه حدود 5-8 میلیمتر داده شود و به وسیله کسی که زخمی در دهانش ندارد مکیده شود و خون مکیده شده بیرون ریخته شود ، اما کسی که زخمی در دهان دارد . حق این کار را ندارد. این عمل باید هر چه زودتر انجام شود و اگر حدود یک ربع تا سی دقیقه از زمان گزش گذشته باشد دیگر ایجاد شکاف و مکیدن سودی ندارد . ضمنا چنانچه برای مکیدن محل  مارگزیدگی  از شاخهای حجامت یا بادکش های مخصوص استفاده شود بهتر است و چنانچه طرق مذکور مقدور نشد می توان با گذاشتن پنبه آتش زده در لیوان و گذاشتن آن بالای شکاف این عمل مکیدن را انجام داد و شکاف نباید زیاد عمیق داده شود بلکه کافی است که پوست با مقداری از بافت زیر آن شکافته شود .

مقابله با مارگزیدگی
مقابله با مارگزیدگی

اطلاعات دیگر درباره مقابله با مارگزیدگی

عمل ایجاد شکاف در مار گزیدگی از زمان های قدیم همراه با اقدامات دیگری در کشور ایران معمول بوده است . شخص گزیده شده باید کاملا بی حرکت باشد و هیچگونه حرکات ورزشی انجام ندهد چون سرعت جریان خون او تند شده و زهر زودتر به مراکز حساس بدن می رسد . چنانچه محل گزش در مفصل یا نزدیک سرخرگی باشد برش عضو لازم نیست و اگر برش داده شود ممکن است ضررش بیشتر باشد . شخص باید (شخص گزیده شده) خونسردی خود را حفظ کند و نترسد چون به تجربه رسیده اینگونه افراد را بیشتر ترس می کشد تا زهر و گاهی قبل از اینکه زهر کار خود را انجام دهد ترس آنان را از پای در می آورد لازم است به انان تفهیم شود که زهر قادر به از بین بردن او نیست .

مقابله با مارگزیدگی

مقابله با مارگزیدگی روشهای گوناگونی دارد. شما باید برخی از اصول و کمک های اولیه را تا ان زمان انجام دهید تا زهر وارد خون نشود. سپس او را سریعا نزد پزشک ببرید.

در این هنگام ارامش خود را حفظ کنید. چون استرس مانع از درست انجام دادن کار شما می شود.

منبع :

ASANTEB.COM

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا