نجات در طبیعت و چگونگی آشتی با طبیعت

آموزش نجات در طبیعت شامل شناخت تکنیک های نجات در شرایطی می باشد که ممکن است به آن حادثه دچار شویم. اکثر ما اهل کوه نوردی هستیم، برخی از افراد گاهی تا یک هفته در کویر می مانند و برخی دیگر منتظر آخر هفته هستند تا به دل جنگل بزنند. ما در این مقاله و مجموعه مقاله های نجات در طبیعت آموزش می دهیم با چه اتفاقاتی ممکن است روبرو شویم و در صورتی که دچار حادثه شدیم چه اقداماتی باید انجام دهیم.

نجات در طبیعت

نجات در طبیعت 

در سری مطالب نجات در طبیعت آسان طب ، با بررسی شرایط مفروض سعی در تحلیل خطرات بالقوه ای خواهیم نمود که ما به آنها سفر می کنیم. در این دسته بندی 4 موقعیت بررسی خواهد شد که هر کدام بر اساس جغرافیای متفاوتشان پذیرای مشتاقان زیادی هستند و همچنین از لحاظ حادثه و اتفاقات غیر مترقبه شرایط خاص خودشان را دارند. این چهار جغرافیا عبارتند از:

 1. جنگل 
 2. کوهستان 
 3. کویر 
 4. دریا 

این 4 موقعیت با جغرافیای زیستی بسیار متفاوت چه از لحاظ موقعیت طبیعی و چه زیست جانوری با هم بسیار تفاوت دارند. همین تفاوت باعث تفاوت در شکل خطرات احتمالی نیز خواهد شد. برای مثال در هر  4 موقعیت ذکر شده فرد می تواند دچار گزیدگی شود: در کویر با مار یا عقرب، در جنگل مارها یا حشرات، در دریا بواسطه شاخک های عروس دریایی و در کوهستان به واسطه مارهای مختص کوهستان های ایران.

می بینید که در هر چهار موقعیت عمل گزیدگی اتفاق افتاده است اما نوع سم وارده به بدن، شرایط امداد و نجات و شوک های وارده به بدن مصدوم، بسیار متفاوت خواهد بود بر همین اساس این مجموعه بر خود می داند، تا جایی که می تواند به شرایط امداد و نجات در موقعیت های مختلف بپردازد تا نگاه درست تری از لحاظ سلامتی زیستی و آمادگی لازم در شرایط امدادی به مخاطبان ارائه شود. 

حادثه کجا در کمین است

نجات در طبیعت

بیش از 80 درصد حوادث پیش آمده برای گردشگران یا اهالی هر کدام از این مناطق چهارگانه به دلیل ناآگاهی از شرایط پیش رو بوجود می آید. ما باید این نکته را هیچ گاه فراموش نکنیم مناطقی که ما به عنوان تفرج گاه می رویم که غالبا شامل چهار بخش اشاره شده است مکان طبیعی زندگی جاندارانی است که برای ما ناشناخته اند، نباید فراموش کنیم که ما به خانه آنها رفته ایم و وارد زندگی و قلمرو آنها شده ایم. این تذکر فقط شامل جانوران این مناطق نمی شود بلکه مکانی مانند یک جنگل قوانین خودش را دارد. اگر می خواهیم در آنجا دچار حادثه نشویم باید آن قوانین را بشناسیم و خودمان را با آنها هماهنگ کنیم و گرنه به دلیل نداشتن آگاهی از آن شرایط یا دچار حادثه شده یا به طیبعت آسیب جدی خواهیم زد.

لازمه یک سفر خوب که حامل تجربه های زیبا باشد آگاهی از توانایی هماهنگی خود با طبیعت پیش رویمان است. از طرف دیگر باید بدانیم که چه توانمندی هایی داریم و از چه توانمندی های طبیعی برخوردار نیستیم. برای مثال ما مانند حیوانات یک جنگل نمی توانیم از تمامی بافت گیاهی یک جنگل استفاده کنیم. گیاهی که برای حیوانات گیاه خوار جنگل، غذا محسوب می شود برای ما سمی مهلک خواهد بود. دانستن این مطلب ما را هوشیار و آگاه نگاه می دارد که بدانیم چه باید بکنیم. در کل حادثه آنجایی در کمین است که ما ناآگاه هستیم و یا هوشیاری خودمان را از دست می دهیم. اقوامی که با طبیعت بزرگ شده اند مانند سرخ پوست ها یکی از دلایل دوام آوردنشان را احترام متقابل به طبیعت می دانند آنها احترام به طبیعت را در یک چیز می دانند و آن آگاهی از روح آن طبیعت است. پس اگر خودمان را میهمان به طبیعتی کردیم باید به آن احترام بگذاریم و آگاهانه رفتار کنیم چون در صورت یک لحظه غفلت با توجه به شرایط سخت امداد و نجات در مناطق مذکور، ممکن است در کمتر از سه تا پنج دقیقه بر اثر نیش یک مار افعی دچار ایست قلبی و مرگ شویم. 

اهمیت به شناخت طبیعت 

اول از همه باید بدانیم تصمیم داریم به کجا برویم. یکی از بزرگترین مشکلاتی که در مصاحبه با مصدومان حوادث در مناطق طبیعی بدست آمده این است که اکثر آنها نمی دانستند به کجا آمده اند، البته آنها اطلاع داشتند که مثلا به جنگل آمده اند، اما نمی دانستند جنگل چگونه جایی است و با چه شرایطی روبرو هستند. وقتی می گوییم بدانیم کجا خواهیم رفت یعنی قبل از سفر تمام شرایط و مواردی که باید در رابطه با آن تحقیق و مطالعه کنیم را انجام داده باشیم و یا حداقل با کسانی که بارها در این مناطق سفر کرده اند مشورت کنیم. دومین نکته بسیار مهم در این سفرها باید بدانیم در چه فصلی می خواهیم به این محیط قدم بگذاریم. طبیعت بکر چه کوهستان باشد چه جنگل، کاملا با اصول و نظام مندی شهری ما فرق دارد.

ما در شهر وقتی سردمان شد بخاری روشن می کنیم اما در طبیعت این امکان هم وجود ندارد و شرایط اقلیمی بسیار متفاوتی دارد، جنگل های شمال کشور در 4 فصل سال شرایطی منحصر به فرد و کاملا متفاوتی دارند پس لازم است که ما بر اساس شرایط استاندارد فصلی، خودمان را محیای مواجهه با طبیعت کنیم. نکته بسیار مهم بعدی این است که میان رویاهایمان و توانمندی جسمی و بدنی مان تعادل برقرار کنیم. پیاده روی و طبیعت گردی در جنگل های انبوه حتی به شکل کمپی نیز نیازمند توان بدنی مناسب و حداقل آمادگی نسبی است. بدون تمرین و آمادگی برنامه ریزی سفرهای طولانی مدت چند روزه قطعا شما را دچار حادثه خواهد کرد.

حادثه در جنگل می تواند تمام شدن آب شربتان باشد (در جنگل آب بسیار کم پیدا می شود) اگر آمادگی روحی و جسمی نداشته باشید مصرف آب نوشیدنی تان را نمی توانید هماهنگ کنید و این باعث کمبود آب و در نتیجه آسیب به شما و تیم همراهتان خواهد شد. همچنین چند نفر از دوستان یا نزدیکان و یا ایستگاه های امداد و نجات که در محل عزیمت شما حاضر هستند باید بدانند نقشه سفر شما چیست و از چه مسیری می روید و چه زمانی را برای برنامه تفریحی خود لحاظ کرده اید. در این صورت تیم های امداد می توانند در صورت بروز اتفاقاتی مانند بارندگی به کمک شما بیایند و یا اگر گم شدید و بر اساس زمان بندی باز نگشتید بدانند حداقل از کدام سمت به جستجوی شما بیایند. در صورتیکه به طبیعت و خطرات آن آشنایی داشته باشیم، اگر هر حادثه ای پیش آمد باید بدانیم نجات در طبیعت سخت نیست و گاها خود طبیعت با آنچه در اختیار ما می گذارد ما را نجات خواهد داد.

وسایل مورد نیاز در طبیعت

نجات در طبیعت

چهار اقلیم اشاره شده هر کدام وسایل و نیازمندی های خود را طلب می کنند ( البته با توجه به شرایط فصلی ) و در مقالات آتی که هر کدام از این چهار جغرافیا به تفکیک توضیح داده خواهد شد وسایل مرتبط شان معرفی خواهد شد اما در همه این چهار اقلیم تجهیزات مشترکی وجود دراد که هم حیاتی است و هم می تواند نجات بخش باشد.

در 3 موقعیت جغرافیایی جنگل، کوهستان و کویر داشتن وسایل زیر الزامی و مشترک است:

 • قطب نما
 • جهت یاب جی پی آر اس
 • فندک یا کبریک ضد آب
 • چراغ قوه یا هدلایت (چراغی که بر روی سر نصب می شود)
 • نقشه مسیر و منطقه
 • کیت کمک های اولیه
 • چاقو
 • کیسه خواب
 • چادر مناسب
 • ظروف غذا خوری و بطری های مقاوم برای نگهداری آب
 • لباس های تعویضی با توجه به شرایط و اقلیم
 • موبایل با باطری اضافه
 • در صورت دسترسی اسپری های محافظتی مانند فلفل
 • سوت اعلام هشدار و …

این وسایل بخش اول وسایل حیاطی عمومی می باشد و در جای خودش متوجه میزان و درجه حیاتی بودن این وسایل در موقعیت نجات در طبیعت خواهیم شد. در بخش های بعدی خواهیم آموخت در روز و شب چگونه موقعیت یابی کنیم و تا جایی که می شود بدانیم نجات در طبیعت چگونه است. در ادامه این مقالات ابتدا به سراغ طبیعت بکر، زیبا در عین حال بسیار خطرناک جنگل خواهیم رفت و ضمن دانستن این که چه اقداماتی باید انجام شود، خواهیم آموخت در مواقع خطر و یا مشکلات احتمالی چه اقداماتی ضروری می باشد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا