نجات در جنگل و راهکارهای حفاظت از خود

نجات در جنگل و این که چطور در جنگل زنده بمانیم، فقط با یک شرط اتفاق می افتد و آن این است که جنگل را خوب بشناسیم. معمولا ما در سفرهایمان اینگونه عمل می کنیم که وقتی، تلفنی از طرف یک دوست رخ میدهد و از یک کلمه بسیار محرک که معمولا گفته می شود بریم شمال استفاده میشود، ما بدون هیچ تجهیزات یا آگاهی به راه می افتیم، بدون آنکه یک بار به این موضوع بیندیشیم که مثلا خطه جنگلی شمال جزء مناطق پهن برگ با اقلیم بسیار خاص و قدمتی بسیار عظیم است که ما از آن هیچ نمی دانیم.

نجات در جنگل

استراتژی های نجات در جنگل

برای اینکه بدانیم نجات در جنگل قرار است چگونه انجام شود بهتر است بدانیم جنگل به چه منطقه ای گفته می شود و از میان 5 دسته بندی جنگل در کل جهان، جنگل های ایران از کدام دسته اند. به منطقه ای بیش از سه هزار متر یا سه هکتار با پوشش گیاهی انواع درخت، بوته های گیاهان خودروی متنوع و حیات وحش کاملا مختص به خود را جنگل می گویند. ایران بیش از 14 میلیون هکتار جنگل دارد که هجم عظیمی از آن جنگل هایی هستند که قدمتی چندین هزار ساله دارند. از 5 نمونه جنگل های ثبت شده جهانی، در ایران 3 گونه دسته جنگلی وجود دارد که تنوع زیستی و بافت درختی و شرایط محیطی هر کدام با هم بسیار متفاوت است.

دسته بندی جنگل های ایران

  1. جنگل های پهن برگ و هیرکانی شمال کشور با غالب درختی راش و درختان پهن برگ 
  2. جنگل های همیشه سبز مدیترانه ای مانند جنگل های زیتون یا بلوط
  3. جنگل های پهن برگ گرمسیری مانند جنگل های مانگرو

این 3 دسته در 5 بخش رویشی تجمع کلان تری دارند که بخش اول مربوط به جنگل های هیرکانی و سبز شمال است، منطقه تومرانی و مرکزی کشور، جنگل های زاگرسی که عمده درخت های این خطه بلوط است، ناحیه جنوبی و لب ساحلی خلیج فارس و دریای عمان جنگل های گونه های نادر درختان است. سهم عمده حوادث در جنگل های ایران و مبحث نجات در جنگل مربوط می شود به جنگل های هیرکانی و زاگرسی که به واسطه گستره بسیار زیاد و همچنین بافت جانوری مختص به خود هستند. 

اتفاقات پیش رو در جنگل

نجات در جنگل آنچه در جنگل پیش روی ماست مجموعه ای است از زیست طبیعی یک جنگل که ما با آن غریبه ایم. در این بخش به دلیل رفت و آمد بیشتر به جنگل های هیرکانی شمال، منطقه خاص جنگلی این ناحیه بررسی می شود.
با نگاه به دسته بندی های جنگلی در شمال کشور ما با 2 گونه جنگل روبرو هستیم. جنگل های بکر و جنگل های طبیعی. جنگل های بکر به آن دسته از جنگل ها گفته می شود که هیچ گونه دخالت انسانی در آن ها نشده و اکوسیستم آن ها بر پایه درون حیاتی بنا نهاده شده است، معمولا بافت و پوشش گیاهی حجیم و متراکمی دارند. بافت جنگلی طبیعی شمال، همان شرایط جنگل بکر را دارد بجز محل ها یا مکان هایی که انسان تغییراتی ایجاد نموده، مثلا زمین زراعی ساخته شده، کمپی برای تفرج احداث شده و…

نکات مهم جهت نجات در جنگل

برخلاف ظاهر جنگل، آب شرب بسیار در جنگل کم یاب است، بزرگترین حیوانات جنگل های شمال، خرس، گرگ و گونه ای گربه وحشی که قرن هاست در آنجا ساکن هستند. در ایران 65 نوع مار زندگی می کند که 13 نوع آن سمی و ما بقی یا نیمه سمی یا غیر سمی هستند، در جنگل های شمال تقریبا پنج نوع مار سمی و حداقل بیست گونه مارهای غیر سمی و نیمه سمی یافت می شود.

طبیعت بکر و جنگلی شمال به هیچ وجه رد گذاری نشده است پس در انتظار مسیر مشخص و روشن در جنگل های بکر نباشید، به دلیل خاصیت خطه شمال در طول یک سال از چهارصد تا هزار و پانصد میلیمتر بارندگی وجود دارد، بافت جنگل های شمال به قله ای دره ای گستره دارد و مسیر مسطح در آن مانند جنگل های بکر آمازون کمتر دیده می شود، در فصل های سرد میزان بارش برف بیش از چهارصد میلیمتر است. این نکات اولیه به شما نشان می دهد که مسافر کجا هستید و با چه دامنه ای از اتفاقات ممکن است روبرو شوید. هیچ کدام از مطالب بالا حادثه نیست بلکه ذات یک جنگل است و طبیعت با روش های خودش با همه این موارد خودش را وفق داده است این ما هستیم که باید بدانیم با چه روبرو هستیم.

 نجات در جنگل و مولفه های حیات بخش

نجات در جنگل

پیش از توضیحات تکمیلی این بخش، فرض رو بر این می گذاریم که شما حتما با شناخت نسبت به منطقه و اطلاع رسانی مسیر حرکتی خود با تیم های امدادی منطقه وارد جنگل شده اید. مولفه های حیات بخش و ضروری در جنگل شامل موارد زیر می باشد:

√ آب: حیاتی ترین ماده برای شما آب می باشد. معنای حیاتی در اینجا لغتی است برای شفاف شدن فاصله بین مرگ و زندگی، پس باید بدانید با آب شرب خود چه می کنید. یکی از کمیاب ترین مواد در جنگل آب شرب است پس قبل از عظیمت به سفر جنگلی خود، برای هر روز سفر باید تدارک حداقل دو لیتر آب شرب ببینید. بدانید آب شرب شما به هیچ وجه نباید برای نظافت مصرف شود. در جنگل رودخانه هایی هم هست اما تضمین سلامتی و فاصله آن از مسیر حرکتی شما، دلایلی  است که باید تا جایی که می شود، ذخیره هر روز سفر خود را قبل از سفر بردارید.

√ غذا : غذای پر کالری، سبک و ترجیحا بدون نیاز به گرم شدن یا پختن همراه داشته باشید (دلایل نپختن غذا در بخش مواجه با حیوانات جنگلی در آینده گفته می شود). اگر قرار بر این گذاشته اید که به همراه خود کنسرو ( الزاما کنسرو های غیر گوشتی ) ببرید حتما در خانه تمامی کنسروها را بجوشانید که در حین سفر نیازی به گرم کردن قوطی کنسرو نداشته باشید. به دلیل تعرق زیاد و از دست دادن کلسیم بدن، به مقدار بسیار اندک با غذای خود نمک مصرف کنید.

√ لوازم کوله : کیف نجات یا کوله پشتی شما در این گونه سفر ها حکم مرگ و زندگی را می تواند بازی کند. اگر می خواهید به این گونه سفرها بروید الزاما باید کوله مناسب را با کمک کارشناسان این پروژه، تهیه نمایید. این کوله حیاطی باید امکان نصب شدن اقلامی مانند چادر، چوب دستی، وسایلی مانند کاردهای جنگلی و … داشته باشد. محتویات کوله شما علاوه بر آب و مواد غذایی ذکر شده باید شامل این موارد باشد. هدلایت یا چراغ هایی که بر روی سر نصب می شود، سوت اعلان خطر، طناب، دستگاه مکان یاب دیجیتال یا قطب نما، کیت کمک های اولیه سبک ( حتما نخ بخیه در وسایل شما باشد )، کبریت ضد آب یا فندکی کاملا مناسب در بسته بندی ضد آب، اسپری فلفل، کاور گرم کن آلومینیومی سایز بزرگ، پانچو، کیسه خواب، چادر یا روکش مناسب جنگل، دو دست لباس زیر و زیر پوش و جوراب، اگر نیم پوتین چرمی می پوشیم و قصد عبور از رودخانه داریم حتما یک رول نازک  پنبه، چند ترقه کبریتی کم خطر اما با فرکانس صدایی بالا همراه داشته باشیم، اگر به مدت زمان طولانی در جنگل خواهیم ماند برای نجات در جنگل حتما چند عدد قرص کلر در کوله داشته باشیم، در صورت امکان دوربین چشمی، ظروف فلزی غذا و آب خوری، چراغ قوه شارژی و… نیز همراه داشته باشیم.

√ نقشه مسیر : شما الزاما باید نقشه مسیر حرکتی خود را مشخص کنید و یک نقشه راهنما همراه خود داشته باشید. با توجه به رسانه های جمعی یک عکس از نقشه و مسیر حرکت خود را هم بر روی پیج دوستانتان بگذارید و به آن ها زمان بندی سفرتان را بگویید که در صورت عقب افتادن زمان بازگشت به هر دلیلی دوستانتان بدانند با هماهنگی تیم های نجات کدام مسیر را به عنوان مسیر صفر (نقطه ای که شما سفرتان را برنامه ریزی کرده اید ) تلقی کنند، در ثانی خود تیم هم برای نجات در جنگل به این نقشه نیاز مبرم دارد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا